Polerowanie detali i większych powierzchni to idealny sposób na odświeżenie wyglądu metali oraz usunięcie wszelkiego rodzaju zarysowań lub niedoskonałości powłoki. Niemniej, aby polerowanie przyniosło oczekiwane rezultaty, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrze dobrane materiały polerskie. Jakie materiały i narzędzia okażą się niezbędne?
Materiały polerskie, w które warto się zaopatrzyć
Jeśli decydujemy się na samodzielne mechaniczne polerowanie karoserii auta, blachy lub innych elementów metalowych, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie materiały polerskie.
Filc polerski
Filc polerski jest jednym z podstawowych materiałów umożliwiających skuteczne polerowanie, oczyszczanie i wygładzanie powierzchni płaskich, obłych oraz wklęsłych. Filcem możemy przeprowadzić zarówno polerowanie wstępne, jak i wykańczające. Filce polerskie oferowane są w różnym zakresie twardości, rozmiarów i kształtów, dzięki czemu z łatwością dobierzemy je do wymiaru stopy polerskiej polerki oraz do rodzaju obrabianej powierzchni.
Tarcza polerska
Tarcze polerskie przeznaczone są do mocowania filcu, futer oraz padów polerskich. Dobór rozmiaru tarczy powinien być determinowany wymiarami i parametrami posiadanego urządzenia polerskiego oraz wymiarami i kształtami polerowanej powierzchni.
Dysk polerski
Dyski stanowią kluczowe materiały polerskie pozwalające na sprawne i kompleksowe polerowanie powierzchni metali, kamienia czy innych twardych powierzchni wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych czy drewna.
Futro polerskie
Materiały polerskie wykonane z futra polerskiego to delikatne tworzywa pozwalające na wykonanie zgrubnej polerki mechanicznej powierzchni, które narażone są na spalenie lub uszkodzenie podczas polerowania. Futra polerskie nie pozostawiają smug ani rys i służą przede wszystkim do usuwania małych zarysowań i niedoskonałości powierzchni. Dzięki futru polerskiemu możliwe jest uzyskanie wysokiego połysku.
Gąbka polerska
Gąbki polerskie (pady polerskie) to jeden z popularniejszych materiałów polerskich wykorzystywany do polerki ręcznej. Można z nich korzystać także podczas polerki mechanicznej. Gąbki polerskie produkowane są najczęściej z pianki lub mikrofibry. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gąbek polerskich, które różnią się między sobą twardością, wymiarami oraz rodzajem materiału, z którego zostały wykonane.
Pasta i glinka polerska
Pastę lub glinkę polerską nakłada się na polerowaną powierzchnię, aby zwiększyć efektywność ścierania i wygładzania powierzchni. Pasty i glinki dodatkowo usuwają zabrudzenia, nadają powierzchni blasku oraz skutecznie wnikają w mikrozarysowania.