Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości zaobserwowane podczas eksploatacji urządzeń suwnicowych, powinny być niezwłocznie zgłaszane przez operatora suwnicy do jego przełożonego. Nierzadko bowiem zdarza się tak, że w wyniku prostych zaniedbań suwnicy wystąpić mogą awarie. Jak tego unikać i jak poważne mogą być zaistniałe nieprawidłowości w działaniu dźwignicy? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszym wpisie. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury.
Najczęstsze awarie suwnic
Kiedy remont suwnicy jest szczególnie zalecany? Kiedy przydadzą się profesjonalne i dostępne wyłącznie u sprawdzonych dostawców części zamienne do suwnic? Z pewnością stanie się tak, gdy dojdzie do wystąpienia awarii i różnego rodzaju nieprawidłowości w działaniu dźwignic. Z jakimi problemami wiązać się będą najczęściej występujące awarie suwnic?
Jak się okazuje, mechanizmami często się psującymi są te, które odpowiadają za podnoszenie ciężkich przedmiotów. Podobnie jest z silnikami dźwignic, które w wyniku długiego okresu eksploatacji znacznie tracą swoją moc wyjściową. Tym samym nierzadko przekonać się można, że już nawet proste zaniedbania w obszarze niesystematycznego kontrolowania okresu użytkowania dźwignicy powodować mogą wystąpienie poważnej awarii. Tu podkreślić należy jednocześnie, że wyjątkowo mało wydajna praca suwnicy wiąże się ze spadkiem jej produktywności, co szybko przełoży się na zmniejszenie ogólnej wydajności produkcyjnej w danym zakładzie.
Ważna kontrola haków
Haki zaliczane są do grupy bardzo problematycznych elementów konstrukcyjnych wielu suwnic. Głównym zadaniem haków jest właściwy udźwig przedmiotów. Na czym więc polegają awarie, które tak często występują z udziałem tych elementów konstrukcyjnych dźwignic?
Nieprawidłowości wynikać będą z tego, że haki bardzo często nie są w stanie utrzymać ciężaru danego przedmiotów, a przez to wymagają one nie tylko właściwego wzmocnienia, ale również odpowiedniej konserwacji. Łatwo więc zauważyć, że nieregularnie dokonywane czynności konserwacyjne związane z hakami suwnicowymi doprowadzić mogą do wystąpienia niebezpiecznej awarii. W jej wyniku może dojść nawet do upuszczenia ciężkiego przedmiotu we wnętrzu hali, co z kolei skutkować będzie poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie.
miejsce na foto1
Jakich awarii można uniknąć dzięki regularnym przeglądom?
Modernizacja suwnicy przeprowadzana regularnie zapobiega konieczności wykonania kosztownego generalnego remontu suwnicy. Warto wiedzieć też, że regularnie przeprowadzane prace konserwacyjne i przeglądy również pozwalają uniknąć wystąpienia wielu awarii.
Najczęstsze nieprawidłowości w działaniu suwnic wiążą się z przeciążeniami mechanicznymi. Te zaś wynikać mogą ze zbyt intensywnej pracy suwnicy oraz długiego okresu eksploatacji, bez wykonywania regularnych przeglądów maszyny. W efekcie wymienionych zaniedbań dochodzi do sytuacji, w której dużo szybciej niż zazwyczaj zużywają się podzespoły zamontowane w dźwignicy. Jest jednak skuteczny sposób, by móc to zweryfikować i na bieżąco kontrolować. Wystarczy sprawdzić, które z elementów konstrukcyjnych suwnicy poruszają się z dużo większym oporem od pozostałych.
Można też skontrolować, czy jakiś element wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające pisk – to dotyczy najczęściej kół znajdujących się w ruchu. W przypadku, gdy koła dźwignicy generują zbyt duży hałas, to najczęściej należałoby poprawić ich geometrię, stosując się przy tym ściśle do zaleceń producenta maszyny. W ten zupełnie nieskomplikowany sposób można zapobiegać poważnym awariom suwnicy. Wystarczy pamiętać o regularnym i fachowym wykonywaniu przeglądów dźwignic, a bezpieczeństwo ich eksploatacji wzrasta niewspółmiernie do niewielkiego wysiłku poniesionego ze strony operatora suwnicy. Więcej na temat ogromnego znaczenia konserwacji i prac naprawczych oraz modernizacji suwnic przeczytać można na stronie. Serdecznie polecamy lekturę tego wpisu wszystkim zainteresowanym możliwością uniknięcia poważnych awarii związanych z pracą suwnic.