Wentylacja grawitacyjna jest najprostszym sposobem wymuszania przepływu powietrza. Jednocześnie jest ona najstarszą metodą usuwania z pomieszczeń wilgoci, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu stałego dopływu tlenu i świeżego powietrza. Wentylacja grawitacyjna od lat jest najpopularniejszym sposobem wentylowania pomieszczeń mieszkalnych. Zadaniem wentylacji grawitacyjnej, podobnie zresztą jak każdego innego sposobu wentylacji, jest zapewnienie osobom przebywającym w pomieszczeniach komfortowych warunków. Jak działa wentylacja grawitacyjna? Jakie są jej zalety i wady?
Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na naturalnych procesach zachodzących w naturze. Wentylacja grawitacyjna jest możliwa dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Różnica gęstości powietrza powoduje wytworzenie różnicy ciśnień między tymi dwoma ośrodkami, co z kolei wywołuje ruch mas powietrza. Kiedy wentylacja grawitacyjna działa najlepiej? Oczywiście w zimie, gdy różnica temperatury w domu i na zewnątrz jest największa. Natomiast w lecie, gdy różnice nie są aż tak istotne, mogą występować problemy polegające na tzw. zatrzymaniu ciągu.
Warunki niezbędne do działania wentylacji grawitacyjnej
Podstawowym warunkiem niezbędnym do działania wentylacji grawitacyjnej jest różnica temperatur. Jest ona konieczna do wytworzenia się różnicy ciśnień, a tym samym przemieszczania się mas powietrza. Minimalna różnica temperatur dla wentylacji grawitacyjnej to 12°C. Aby w ogrzewanym pomieszczeniu mogła działać wentylacja grawitacyjna niezbędne jest także rozszczelnienie okien, aby mogło napływać zimniejsze powietrze z zewnątrz. W tym celu można zastosować np. uchylne nawiewniki okienne.
Zalety wentylacji grawitacyjnej
Podstawową zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jej bezawaryjność. Jeśli tylko zapewni się odpowiednie warunki przepływu powietrza, z racji tego, że grawitacyjna wymiana powietrza opiera się na zwykłych prawach fizyki i jest czymś zupełnie naturalnym, nie jest narażona na żadne awarie czy usterki (w przeciwieństwie chociażby do wentylacji mechanicznej, do której działania konieczne są specjalne urządzenia – które, jak wiadomo, mogą po prostu się zepsuć). Wentylacja grawitacyjna nie potrzebuje żadnego zasilania, działa bowiem w pełni samoczynnie. Takie rozwiązanie jest więc bardzo ekonomiczne. W związku z tym, że do grawitacyjnej wymiany powietrza nie są potrzebne żadne sprzęty mechaniczne, wentylacja działa praktycznie bezgłośnie.
Wady wentylacji grawitacyjnej
Jak wspomnieliśmy, aby wentylacja grawitacyjna mogła zadziałać konieczna jest zarówno różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a środowiskiem zewnętrznym, jak i stała wymiana powietrza. O ile dawniej, gdy okna i drzwi w domach nie były w stu procentach szczelne, takie rozwiązanie sprawdzało się bez zarzutu, o tyle teraz, wraz z pojawieniem się coraz szczelniejszej stolarki, wentylacja grawitacyjna nie jest już tak skuteczna.