Budowa własnego domu to inwestycja, która wymaga wielu istotnych decyzji. Mogłoby się wydawać, że pierwszą z nich jest wybór projektu architektonicznego. Jednak zanim zdecydujemy się na którąś z propozycji, czeka nas jeszcze jedno ważne zadanie: wybór technologii, w której ma być zbudowany dom. Od wyboru materiałów budowlanych zależeć będzie między innymi ostateczny koszt inwestycji, jak również czas jej realizacji. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych jest beton komórkowy. Czym jest i do czego się go stosuje?
Czym jest beton komórkowy?
Beton komórkowy należy do tzw. lekkich materiałów budowlanych. Otrzymuje się go poprzez wprowadzenie do plastycznej mieszanki cementowej gazu (najczęściej powietrza) pod odpowiednim ciśnieniem. W efekcie w strukturze mieszanki cementowej powstają pory, które nazywane są komórkami.
Charakterystyka betonu komórkowego
Największą zaletą budowania z użyciem betonu komórkowego jest szybkość realizacji inwestycji. Bloczki betonu komórkowego są dość duże, dlatego budowa odbywa się bardzo sprawnie. Dzięki temu, że beton komórkowy posiada strukturę porowatą, materiał charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Bloczki z betonu komórkowego są lekkie, a ich obróbka nie sprawia żadnych trudności. Beton komórkowy posiada niską masę własną, dzięki czemu budynek może być odciążony. W związku z tym, że beton komórkowy dobrze izoluje ciepło, zbudowana z niego ściana nie musi posiadać dodatkowej warstwy ocieplenia, a przy okazji może być cieńsza. Dzięki niskiemu przewodnictwu cieplnemu można uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ pomieszczenia z betonu komórkowego wychładzają się znacznie wolniej. Bloczki betonu komórkowego są odpowiednio wyprofilowane, dlatego łatwo je ze sobą łączyć. Beton komórkowy może mieć różną wytrzymałość. Im większa będzie jego gęstość, tym materiał będzie bardziej wytrzymały. Beton komórkowy charakteryzuje odporność na ogień i wysokie temperatury, przez co dom staje się bezpieczniejszy. Zaletą betonu komórkowego jest również niska cena oraz dostępność w praktycznie wszystkich sklepach budowlanych.
Wady betonu komórkowego
Beton komórkowy jest bardzo kruchy oraz mało odporny na ściskanie, dlatego trzeba uważać by nie uszkodzić go podczas transportu. Dotyczy to przede wszystkim bloczków betonowych o małej gęstości. Minusem betonu komórkowego jest także fakt, iż ze względu na obecność porów materiał nie daje zbyt dużej izolacji akustycznej. Kolejny problem może wynikać z dość dużej nasiąkliwości. Jeśli ściany nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, może dojść do pojawienia się wilgoci i pleśni. Z tego powodu beton komórkowy nie nadaje się do elewacji zewnętrznych.
Zastosowanie betonu komórkowego
Beton komórkowy ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Z jego użyciem można murować zarówno ściany zewnętrzne (jednowarstwowe, warstwowe), jak i wewnętrzne (działowe, konstrukcyjne). Materiał nadaje się również do budowania półek oraz obudowywania kominków i urządzeń sanitarnych.