Kilka słów o orliku średniowysokim
Orlik jest byliną dorastającą do 80-100 cm wysokości. Jest on bliskim kuzynem powojnika, zaliczanym do rodziny jaskrowatych. Orlik jest bardzo wdzięczną w uprawie rośliną, wytwarzającą piękne, pełne kwiaty i doskonale nadającą się do tworzenia efektownych grup bylinowych.
Orliki cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, często więc można jest spotkać na tarasach, patio oraz w ogrodach, których stanowią niewątpliwą ozdobę. Ponadto, roślina często jest stosowana jako kwiat cięty. Orlik zwykle dorasta do wysokości 80-100 cm, zaś kwitnie późną wiosną i latem, wytwarzając efektowne kwiaty. W zależności od odmiany, Kwiaty orlików mogą przybierać barwę białą, fioletową, purpurową oraz występować w wielu odcieniach różu.
Jeżeli mamy zamiar uzyskać orliki z nasion, należy je wysiewać na przełomie maja i czerwca. Nasiona zaczną kiełkować po upływie około trzech tygodni. Młode rośliny należy przesadzić na stałe miejsce dopiero we wrześniu.
Jak hodować orliki?
Orliki najlepiej czują się na żyznych, bogatych w próchnicę i składniki odżywcze glebach wapiennych, ponieważ do życia potrzebują dużej ilości składników mineralnych. Bardzo istotne jest, aby w bezpośrednim sąsiedztwie orlika nie rosły inne rośliny, stanowiące dla niego konkurencję i zabierające część składników odżywczych.
Orlik jest rośliną ciepłolubną, a mimo to nie powinien być wystawiony na słońce w sposób ciągły. Najlepiej czuje się na średnio eksponowanych stanowiskach, w zacisznych i spokojnych miejscach, na przykład w pewne odległości od żywopłotów i innych krzewów. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki bytowe, roślina odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami, a ponadto samoczynnie będzie się rozsiewać.