Inwestorzy dysponujący działką ze sporym nachyleniem mierzą się z terenem, który narzuca konkretne rozwiązania architektoniczne. Właśnie dlatego specjalne projekty domów na skarpę lub stok cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ proponują świetne rozwiązania dla działek na wyżynach. Nietypowe ukształtowanie terenu potrafi stwarzać problemy przy budowie, jednak wszelkie niedogodności rekompensowane są przez piękne widoki z ukończonego już domu.
Planując budowę domu na skarpie, należy przemyśleć sposób, w jaki naturalny spadek terenu zostanie wykorzystany. Optymalne dostosowanie projektu do panujących warunków sprawi, że budynek będzie harmonijnie komponował się z otoczeniem i pozwoli na jego racjonalne i funkcjonalne zagospodarowanie. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie działki i właśnie z tego powodu powinien przyjrzeć się jej geotechnik. Specjalista oceni czy budowa na tym terenie nie będzie ryzykowna. Dopiero takie dokładne zbadanie gruntu pomoże wykluczyć lub potwierdzić prawdopodobieństwo osuwania się ziemi. W sytuacji, gdy pomiary pozwolą na budowę, można wybrać projekt.
Zalety działek na stoku
Działki na stoku charakteryzują się wyjątkowym urokiem, a to ze względu na ich walory widokowe. Właściciele takich terenów mogą zrealizować budynek z rozbudowaną strefą relaksu na tarasie z panoramicznym widokiem z salonu, jak w projekcie KASINKA . Spadek terenu oferuje również spore możliwości w zakresie aranżacji oryginalnego wielopoziomowego ogrodu, którego strefy, na różnych wysokościach, można połączyć przez wkomponowanie kamiennych schodków, jak w projekcie MUROWANIEC. Szybko zauważymy, że projekty domów na stoku są częściowe lub całkowite podpiwniczone – projekt KOŚCIELISKO . Budynek o takiej konstrukcji często posiadają ściany bez okien, a po przeciwległej stronie ściany odsłonięte z oknami, co sprawia, że piwnicę możemy przeznaczyć nie tylko na pomieszczenia gospodarcze, ale w części doświetlonej światłem naturalnym możemy zorganizować np. pokój rekreacyjny, saunę, siłownię lub małe kino. Specyficzną zabudowę możemy też wykorzystać na garaż w domu jednorodzinnym. Wspaniałe walory widokowe dobrze wyeksponować przez budowę tarasu na skarpie, który pozwoli domownikom na relaks i odpoczynek w otoczeniu natury.
Specyfika działki ze spadkiem terenu
O czym należy pamiętać projektując dom na stoku? Przede wszystkim, decydując się na projekt domu na działce na stoku, należy wziąć pod uwagę jej ekspozycję względem stron świata, a więc również kierunek padania promieni słonecznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zasadniczo wpływa na możliwości zagospodarowania działki i rozplanowanie przestrzeni w naszym przyszłym domu. Nachylenie samej działki położonej poniżej drogi, w kierunku południowym, pozwala na budowę obszernego tarasu słonecznego, który znacznie powiększy część dzienną, przez co powstanie atrakcyjna strefa widokowa. Z kolei przy spadku terenu eksponowanym w kierunku wschodnim lub zachodnim istotne jest znalezienie takiego usytuowania budynku, aby pomieszczenia strefy dziennej były jak najlepiej doświetlone, a wjazd do garażu i wejście do domu były usytuowane od strony drogi dojazdowej. Pamiętajmy, aby przed zakupem działki zlecić wykonanie dokładnych badań geologicznych, aby poznać rodzaj i skład gleby, co pozwoli uniknąć w przyszłości przykrych i uciążliwych konsekwencji, jak np. osuwanie się terenu czy pękanie ścian.