Każdy właściciel domu jednorodzinnego szuka sposobów na zmniejszenie kosztów. Największe rachunki płacimy zimą, gdy do ogrzewania budynku zużywany ogromne ilości energii. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny paliw stałych i energii elektrycznej wielu z nas zastanawia się nad rozwiązaniem zastępczym. Doskonałą alternatywą może być pompa ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tych ekologicznych i prostych w obsłudze urządzeń. Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto w nią zainwestować? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nowoczesnych pomp ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Często można spotkać się ze zdaniem, że pompa ciepła wytwarza energię. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej. Zdaniem pomp ciepła jest przenoszenie energii pozyskanej z otoczenia do instalacji grzewczych znajdujących się w budynku. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy dwóch jednostek: źródła dolnego oraz źródła górnego. Źródło dolne, umieszczone w gruncie, wodzie lub stojące wolno na powietrzu, pozyskuje energię cieplną znajdującą się w otoczeniu. Pobrane ciepło jest następnie przekazywane do źródła górnego, którym jest instalacja grzewcza w budynku.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Ich podział jest związany z ośrodkiem, w którym znajduje się źródło dolne. Pierwszym rodzajem pomp ciepła są pompy gruntowe. Zaletą takiego rozwiązania jest stale utrzymująca się temperatura ośrodka – na dalej głębokości grunt ma taką samą temperaturę przez cały rok. Kolejnym typem urządzeń są pompy ciepła pobierające energię z wody. Taka opcja ma tę zaletę, że urządzenie może działać bez względu na jakość wody. Ostatnim rodzajem są pompy ciepła wykorzystujące powietrze. Jest to najmniej popularne rozwiązanie ze względu na to, że temperatury powietrza w Polsce przechodzą w ciągu roku znaczne wahania. Jednak atutem tego rodzaju urządzeń jest fakt, że pompę ciepła pobierającą energię z powietrza możemy zamontować właściwie wszędzie – nie musimy ani mieć dostępu do cieku wodnego, ani robić odwiertów.
Pompa ciepła – dlaczego warto?
Pompy ciepła mają szereg zalet. Urządzenia działają właściwie bezobsługowo, a przy właściwej eksploatacji mogą posłużyć nam przed długie lata. Pompa ciepła wykorzystuje naturalne zasoby planety w postaci odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu możemy liczyć na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Decydując się na pompę ciepła jeszcze na etapie planowania inwestycji możemy sporo zaoszczędzić, ponieważ nie trzeba będzie budować komina ani składu na opał. Należy podkreślić, że sama inwestycja bardzo szybko się zwraca – okres zwrotu wynosi najczęściej od pięciu do siedmiu lat. Zakup pompy ciepła jest obecnie coraz bardziej opłacalny, ponieważ ich ceny wyraźnie spadają. Co prawda aby pompa ciepła mogła pracować konieczne jest pobieranie niewielkiej ilości energii elektrycznej pochodzącej z sieci. Jednak końcowy bilans wypada na korzyść użytkownika, ponieważ całe ciepło, które otrzymujemy do ogrzania domu, mamy całkowicie za darmo.