Kilka słów o ostrogowcu czerwonym
Ostrogowiec zliczany jest do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). W stanie naturalnym występuje w basenie Morza Śródziemnego, gdzie często można go spotkać w ciepłych i skalistych miejscach.
Roślina zwykle dorasta do wysokości 60-80 cm, zaś jej pędy tworzą zaokrąglone kępy. Ostrogowiec posiada liście o kształcie jajowato – lancetowatym i zielonej barwie z lekko niebieskawym zabarwieniem. Jest obficie kwitnącą byliną, chętnie wybieraną przez ogrodników ze względu na skromne wymagania oraz bardzo efektowny wygląd.
Ostrogowiec zwykle kwitnie od lipca do końca sierpnia. Jeśli roślina zostanie przycięta, powtarza kwitnienie i utrzymuje kwiaty praktycznie do pierwszych przymrozków.
Kwiaty ostrogowca mogą mieć kolor całkowicie biały lub czerwono – karminowy, o mocno nasyconej barwie. Jako roślina lubiąca dużą ekspozycję na słońce, ostrogowiec najlepiej czuje się, rosnąc na mocno nasłonecznionych miejscach.
Jak hodować ostrogowca?
Ostrogowiec to roślina przystosowana przez naturę do wynajdowania pustek i szczelin skalnych, w których zapuszcza korzenie, toteż w warunkach hodowlanych roślina również ma bardzo małe wymagania bytowe. Przystosowuje się praktycznie do każdego rodzaju gleby, ale chcąc zapewnić jej idealne warunki, należy sadzić roślinę w glebach przepuszczalnych, wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe, najlepiej o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym.
Zwykle kwiatostany na bocznych pędach rozkwitają nieco później. Powoduje to, że jesienią, kiedy boczne pędy wciąż jeszcze kwitną, na szczytowych partiach rośliny są już dojrzałe nasiona, które roślina obficie rozsiewa. Skutkiem tego, jesienią zachodzi konieczność usuwania bardzo licznych samosiejek. Co więcej, nasiona ostrogowca często są przenoszone przez wiatr na dość znaczne odległości od rośliny macierzystej, istnieje więc szansa, że posieją się nawet w odległych zakątkach ogrodu. Jesienią, pod koniec kwitnienia, ostrogowce należy przycinać poniżej najniższego rozgałęzienia. Ze względu na śródziemnomorski rodowód rośliny, młode egzemplarze należy chronić przed przemrożeniem, okrywając je na zimę.